Wielka Brytania
Druga połowa kończącego się 2022 r. stała pod znakiem drastycznej zmiany trendu na brytyjskim rynku mieszkaniowym. Po boomie wywołanym pandemią, który doprowadził do spektakularnej serii wzrostów cen domów i mieszkań doszło do przeceny. Rynek mieszkaniowy na Wyspach Brytyjskich notuje coraz większe spowolnienie. Wysoka inflacja i rosnące koszty kredytów skutecznie tłumią aktywność popytu, a sprzedający domu muszą coraz mocniej schodzić z cenami. Dekoniunktura na brytyjskim rynku mieszkaniowym pogłębia się. W listopadzie ceny domów spadły najmocniej od 2008 r. Do najniższego poziomu od trzech miesięcy spadł w listopadzie wskaźnik koniunktury dla branży budowlanej w Wielkiej Brytanii. Coraz wyższe koszty kredytów oraz pesymistyczne prognozy dla rozwoju gospodarki tłumią aktywność branży.
USA
Fatalna passa sprzedaży używanych domów w Stanach Zjednoczonych jest kontynuowana. W listopadzie 2022 roku odnotowano 10-ty z rzędu spadek, a indeks S&P CoreLogic Case-Shiller pokazał, że ceny domów w USA były w październiku o 0,5 proc. niższe niż we wrześniu. Indeksy rynku nieruchomości obrazujące nastroje panujące wśród budowniczych domów w Stanach Zjednoczonych nadal się pogarszają. Spadkowy trend trwa już od roku...
Hongkong
Listopad 2022 roku okazał się miesiącem, w którym ceny nieruchomości w Hongkongu zmalały do najniższego poziomu od sierpnia 2017 roku!
Chiny
Ceny nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym w Chinach spadły w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu miesięcznym i siódmy w ujęciu rocznym. W listopadzie inwestycje w nieruchomości spadały w China najmocniej od 2000 roku, do którego sięgają porównywalne dane. Spadek cen domów w Chinach nadal postępuje wraz z poważnym kryzysem na rynku nieruchomości. Mimo wsparcia rządowego popyt jest drastycznie osłabiony m.in. z powodu ogromnej fali infekcji covidowych.
Nowa Zelandia
Ceny domów w Nowej Zelandii odnotowały w listopadzie największy roczny spadek od ponad 13 lat, gdy bank centralny zintensyfikował walkę z inflacją poprzez rekordowy wzrost stóp procentowych.
Szwecja
Niepewne perspektywy gospodarcze, silna inflacja i coraz wyższe koszty finansowania ciążą rynkowi mieszkaniowemu w Szwecji, na którym pogłębia się kryzys. Listopad 2022 roku to ósmy z rzędu miesiąc, w którym odnotowano spadki cen.
Portugalia
Młodym małżeństwom coraz trudniej o własne mieszkanie w dużych miastach Portugalii. Powodem jest duża popularność aglomeracji, takich jak Lizbona i Porto, wśród cudzoziemców oraz rosnące w związku z tym ceny nieruchomości.
Kanada
Od 1 stycznia w Kanadzie obowiązuje dwuletni zakaz sprzedaży domów. Zakaz wprowadzono w celu zwiększenia dostępności domów dla Kanadyjczyków. Obowiązuje szereg wyjątków. Nieruchomości mieszkaniowe mogą kupować nadal m.in. uchodźcy oraz permanentni rezydenci. W grudniu władze ogłosiły również, że zakaz będzie stosowany jedynie do nieruchomości miejskich, a nie rekreacyjnych, np. letnich domów. [ zobacz więcej ]
Australia
Australijski rynek mieszkaniowy odnotował największy roczny spadek od 2008 roku, ponieważ gwałtowne podwyżki stóp procentowych osłabiły siłę nabywczą i zniechęciły inwestorów.



