Przystępując do poszukiwań mieszkania w którym będziemy chcieli spędzić kilka najbliższych lat mamy do wyboru rynek wtórny czyli mieszkania używane i pierwotny czyli nowe kupowane od dewelopera. Tam gdzie nie występuje rynek pierwotny nie mamy możliwości wyboru i w związku z tym jesteśmy skazani na poszukiwania ofert z rynku wtórnego.
Czy mieszkanie oferowane na rynku wtórnym musi być gorsze ? Czy taka oferta może być bardziej atrakcyjna ?
Z doświadczeń nabytych przy obsłudze kupujących, analizy ich potrzeb i wymagań często wynika, że głównym kryterium wyboru mieszkania przez potencjalnych kupujących są cechy związane z lokalizacją, w wielu przypadkach możliwe do spełnienia tylko na rynku wtórnym. O wyborze bardzo często decydują względy dotyczące infrastruktury, a więc bliskość szkół, z reguły tych dobrych, dostęp do lekarzy, dostęp do miejsc związanych ze spędzaniem wolnego czasu w tym rekreacji. Ważnym czynnikiem związanym w podjęciem decyzji o zakupie jest komunikacja i to nie tylko ta ułatwiająca szybkie poruszanie się własnym samochodem ale również miejska. Ta druga odgrywa główną rolę dla rodziców posiadających dzieci w nastoletnim wieku i dbających o szybkość i wygodę ich podróżowania. Na wybór miejsca ma wpływ oferta okolicznych sklepów i zakładów usługowych.
Powyższe kryteria najczęściej spełniają mieszkania położone w zagospodarowanych dzielnicach lub osiedlach.
Ważnym czynnikiem wyboru pozostaje też cena. Mieszkania na rynku wtórnym są zwykle tańsze niż na rynku pierwotnym, czasami całkiem sporu i w wielu przypadkach ich stan techniczny i wyposażenie pozwalają na zupełnie satysfakcjonujące użytkowanie.
Zagrożeniem rynku wtórnego pozostaje niewątpliwie stan techniczny oferowanych mieszkań, w tym o czym część kupujących zapomina stan techniczny budynku wraz ze stanem sieci infrastruktury w tym budynku. Sprawdzenia wymaga często sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna i ogrzewania. Warto sprawdzić przed zakupem możliwość skorzystania z sieci kominów tam gdzie nie ma ogrzewania miejskiego.
Osobnym tematem jest sposób zarządzania i zarządca nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o kupnie zasięgnijmy informacji o sposobie zarządzania, kosztach tego zarządu i ewentualnych zobowiązaniach na przyszłość w tym szczególnie finansowych mogących nas dotyczyć. Pamiętajmy, że dobrze zarządzana nieruchomość zawsze będzie dobrze postrzegana na rynku a to z kolei ułatwi nam ewentualną sprzedaż tej nieruchomości w przyszłości.
Na rynku możemy też spotkać mieszkania łączą cechy rynku pierwotnego z wtórnym, czyli wyremontowane, a w zasadzie odbudowane stare budynki lub kamienice. Mieszkania te cieszą się bardzo dużą popularnością. Jeżeli remont budynku niejednokrotnie połączony z przebudową i polepszeniem komfortu życia (np. dobudowana winda czy parking) został wykonany dobrze i zgodnie ze sztuką to mieszkanie w takim budynku może łączyć w sobie wszystkie pozytywne cechy związane z nieruchomością dostępną na rynku pierwotnym i wtórnym.
Witold Czapla
Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości,
doradca, pośrednik i zarządca
[ luty 2018 ]



